Dvorana židovské slávy (327) ekonom Richard Hindls

Prof. Ing. Richard Hindls, CSc., dr. h. c. (* 1. dubna 1950 Praha) je český statistik a ekonom, rektor Vysoké školy ekonomické v Praze v letech 2006 až 2014.

Základní devítiletou školu absolvoval v Praze 4 – Krči (99. ZDŠ Zelená liška), Střední všeobecně vzdělávací školu rovněž v Praze 4 – Krči (SVVŠ Budějovická ulice). Jeho otec Vojtěch Hindls byl za II. světové války vojákem československé jednotky v Británii, několikrát vyznamenaným, jeho děd Rudolf Turek fotbalovým internacionálem a hráčem Slávie Praha.

Prof. Richard Hindls je významným českým statistikem a ekonomem s rozsáhlou publikační činností doma i v zahraničí. Je členem mnoha odborných grémií v České republice i v zahraničí (mj. členem Vědecké rady Vysoké školy ekonomické v Praze, Vědecké rady Univerzity Karlovy, Vědecké rady Ekonomické univerzity v Bratislavě, Vědecké rady Fakulty informatiky a statistiky VŠE, členem Správní rady Univerzity Karlovy, místopředsedou České statistické rady, členem Správní rady Ekonomické univerzity v Bratislavě, členem Asociace národního účetnictví v Paříži, Mezinárodního statistického institutu, v letech 2006 až 2014 byl členem Strategické rady programu CEMS v Paříži aj.).

V roce 2005 byl poprvé zvolen rektorem VŠE (funkce se ujal v roce 2006) a v roce 2009 byl zvolen do svého druhého funkčního období (na roky 2010–2014). V letech 2001–2006 byl děkanem Fakulty informatiky a statistiky VŠE v Praze. V současné době je vedoucím katedry statistiky a pravděpodobnosti VŠE (od roku 1992).

V letech 2011–2013 byl místopředsedou České konference rektorů. Od roku 2012 do roku 2014 byl členem Etického panelu České televize. V březnu 2014 byl zvolen Poslaneckou sněmovnou PČR členem Rady České televize. Do Rady ČT jej navrhla Akademie věd ČR, získal 124 hlasů od přítomných poslanců. V květnu 2014 pak byl zvolen místopředsedou Rady České televize.

K jeho odborným profesním zájmům patří především analýza a prognóza ekonomických časových řad, zejména makroekonomických agregátů, analýza dat z marketingových výzkumů, statistické metody v auditingu a národní účetnictví.

Na základě hlasování studentů vysokých škol, které pořádá Česká studentská unie, získal v roce 2013 titul Rektor roku.

Prof. Richard Hindls převzal v říjnu 2012 v polském městě Wroclaw Medaili za rozvoj spolupráce mezi Polskem a Českem v oblasti statistiky. V dubnu 2013 obdržel prof. Hindls Křišťálový Řád Vavřínu Hospodářské komory České republiky, jako ojedinělé ocenění prokazatelně dosažených mimořádných kvalit v oboru konkrétního lidského konání s přihlédnutím k výjimečným okolnostem a délky takového konání. V roce 2014 mu městská část Praha 4 udělila čestné občanství.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: